Archiwum kategorii Wodorosty

Wodorosty

Kategorie: Wodorosty
Tagi: , ,

Wodorosty Wodorosty są niewątpliwie jednymi z najbardziej znanych glonów. Bardzo często określa się je w języku potocznym mianem morskiej trawy. Są to wodne rośliny, które odznaczają się między innymi tym, że ich ciała są miękkie. Pod pojęciem wodorostów rozumie się przeważnie duże glony takie jak chociażby ramienice, krasnorosty, brunatnice oraz watkowate. Niekiedy do wodorostów zaliczane są również i niektóre spośród zanurzonych roślin ze szczególnym wskazaniem na elodeidy, a ponadto nitkowate glony oraz rośliny zrostnicowate. Pamiętać również należy i o tym, że sama nazwa wodorosty nie jest nazwą oficjalną. Zazwyczaj stosuje się ją w odniesieniu do sztuki kulinarnej – są gatunki wodorostów uważane za jadalne. Świetnie wiedzą o tym chociażby Japończycy, którzy potrafią przyrządzać je na wiele sposobów. Największe kulinarne znaczenie posiada krasnorost o nazwie szkarłatnicy delikatnej – znany jako nori.

Brunatnice

Kategorie: Wodorosty
Tagi: , ,

Brunatnice Brunatnice są roślinopodobnymi protestami. Zaliczane są one do glonów. Są to organizmy tylko i wyłącznie wielokomórkowe, formy jednokomórkowe są w ogóle nie spotykane. Jeżeli chodzi o ich rozmiary, występuje w tym zakresie bardzo duże zróżnicowanie. Niektóre osiągają na wielkość nawet i sześćdziesiąt metrów. W rozmaity sposób u poszczególnych gatunków jest także zorganizowana plecha. Jedne spośród brunatnic są mniej zaawansowane pod względem rozwoju, inne bardziej. Jeżeli natomiast chodzi o rozmnażanie się tych glonów, to występować ono może na dwa sposoby. A zatem odbywa się to w sposób płciowy albo bezpłciowy. Tym, co charakterystyczne jest dla brunatnic to występująca u nich przemiana pokoleń. W zdecydowanej większości są to samożywne organizmy, aczkolwiek i tutaj nie brakuje wyjątków. Podobnie, jak w przypadku innych glonów, tak i tutaj kwestie związane z systematyką są niejednoznaczne.

Tobołki

Kategorie: Wodorosty
Tagi: , ,

Tobołki Pod pojęciem tobołków rozumieć należy jedną z grup glonów. Należą one do protistów. Charakteryzują się między innymi tym, że jedne spośród nich są samożywne, inne natomiast – cudzożywne. Tobołki wykazują bardzo wiele podobieństw z bruzdnicami – przez wiele lat grupy te były ze sobą wręcz utożsamiane. Obecnie wśród naukowców nie ma co do tego faktu zgodności. Uważa się bowiem, iż bruzdnice stanowią jedną z odmian tobołków. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że w ich organizmach obecne są dwie bruzdy, a mianowicie podłużna oraz poprzeczna. Komórki tobołków odznaczają się brunatnym zabarwieniem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest występowanie w tych organizmach barwników w żółtobrązowym kolorze. One to właśnie maskują chlorofil – a co za tym w dalszej konsekwencji idzie, także i zieloną barwę. W jądrach komórkowych wszystkich tobołków są dobrze uwidocznione chromosomy – posiadają zespiralizowaną formę.

Sinice

Kategorie: Wodorosty
Tagi: , ,

Sinice Sinice zaliczane są do glonów, a uściślając – są one bakteriami. Funkcjonuje kilka ich innych nazw, jak dla przykładu cyjanoprokariota, cyjanobakterie oraz cyjanofity. Są one samożywnymi organizmami. Kiedyś zaliczane były do roślin. Jednakże wykazują bardzo wiele podobieństw w porównaniu z roślinnymi organizmami właśnie. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o tym, iż w organizmach tych obecny jest chlorofil, poza tym są one zdolne do fotosyntezy. Nie ma w dzisiejszych czasach zgodności wśród naukowców, jak sklasyfikować sinice – stanowi to przedmiot bardzo wielu dyskusji oraz kontrowersji. Poza tym podziały te cały czas się zmieniają. Niektóre spośród odmian sinic charakteryzują się tym, że potrafią asymilować atmosferyczny azot. Sinice posiadają takie zdolności, dzięki którym uznać je można za pionierskie organizmy. Występują wszędzie na ziemskim globie w najróżniejszych warunkach.

« poprzednie