Archiwum kategorii Leśne

Wygląd łosia

Kategorie: Leśne
Tagi: , ,

Wygląd łosia Łoś to jeden z największych ssaków jakie zamieszkują północne lasy Ameryki Północnej i Eurazji – tajgę. Samca bardzo łatwo rozpoznać po bardzo rozłożystym porożu, znacznie innym od jeleniego. Okrywa włosowa łosi zmienia się w zależności od pory roku – może być ciemnobrązowa, szarobrązowa lub nawet rudobrązowa. Łosie mają charakterystyczny, nieco garbaty wygląd – mają bowiem bardzo wysokie łopatki, krótką szyję i opuszczoną głowę. Z łosiej głowy wyrasta bardzo długi pysk, po którym łatwo to zwierzę rozpoznać – zwłaszcza, że z żuchwy wyrasta długi fałd skórny, przypominający nieco brodę – może mieć nawet 30 centymetrów długości.Łosie mają ogromne poroże (choć rozmiar tegoż zależy jest od miejsca występowania – łosie wschodniosyberyjskie mają znacznie większe poroże aniżeli, na przykład, łosie mandżurskie), które może osiągać rozpiętość nawet 2 metrów. Poroże łosi charakteryzują bardzo grube, ale krótkie, pnie, które stopniowo rozrastają się w bardzo potężne „łopaty”, z których z kolei wyrastają liczne odnogi (nawet do 40). Łoś co roku gubi poroże i momentalnie zaczyna je odtwarzać. Od 8-10. roku życia poroże byków zaczyna się bardzo powoli uwsteczniać.

Życie łosi

Kategorie: Leśne
Tagi: , ,

Życie łosi Łosie żyją najczęściej samotnie. Według szacunków poczynionych przez badających łosie naukowców aż 50% tych zwierząt żyje przez cały rok (nie licząc zimy i okresu reprodukcyjnego) w samotności. Pozostała część żyje z innymi – jednak aż 25% z nich to samice, które po prostu odchowują jeszcze swe młode. Pozostała część łosi żyje w kilkuosobniczych grupach (najczęściej 4-5 zwierząt). Łosie łączą się w duże grupy wówczas, gdy trudno jest o pożywienie lub gdy trzeba odbyć dalekie wędrówki – czyli najczęściej zimą. Nawet jednak wtedy ich aktywność społeczna jest bardzo niewielka, mimo wspólnego bytowania wciąż pozostają mocno niezależne od innych osobników. Łosie nigdy nie znaczą swego terytorium, jednak w razie potrzeby potrafią go bronić – między samcami dochodzi na tym tle czasem do brutalnych walk. Terytorium łosi to przeciętnie od 5 do 10 km2. Oczywiście łosie bardzo często zmieniają teren, na jakim bytują, bowiem szybko wyczerpują wszystkie zasoby, jakie mogły pobrać. Łosie każdego roku, zimą, wędrują na południe, w nieco cieplejsze obszary – odległość tej wędrówki waha się od 2 aż do 200 kilometrów. Łosie są świetnymi pływakami – bez oznak zmęczenia mogą przepłynąć aż 20 kilometrów.

Pożywienie łosia

Kategorie: Leśne
Tagi: , ,

Pożywienie łosia Łosie to zwierzęta stricte leśne – tylko w lesie potrafią znaleźć odpowiednie dla siebie pożywienie (choć bywa, że zapuszczają się na ludzkie pola uprawne, gdzie szukają buraków lub owsa – nie robią tego jednak zbyt często). Łosie żywią się przede wszystkim listowiem oraz delikatnymi, najlepiej młodymi, gałęziami drzew i krzewów. Łosie mają bardzo krótką szyję co sprawia, że nie jest im najwygodniej zwyczajnie się paść – jeżeli chcą to robić, to muszą bardzo szeroko rozstawić nogi, tak, by sięgnąć pyskiem trawy. Wobec takiej niedogodności łosie żywią się raczej tym, co rośnie nieco nad ziemią – na drzewach, krzakach oraz w zbiornikach wodnych (jeziora, bagna). Łosie jedzą niezwykle dużo – latem, gdy mają dostęp to niemal nieograniczonej ilości jedzenia, potrafią zjeść dziennie 22-27 kilogramów roślinności! Jedzą wówczas najczęściej młode gałęzie, liście, pędy świerków, klonów, olch, brzóz. Łoś przez lwią część dnia – bo 10 lub 12 godzin – poszukuje pożywienia. Gdy zużyje wszystkie zasoby roślinne na danym terenie dla niego dostępne, rusza dalej. Gdy kończy się lato, łosie wyruszają znad bagien i jezior do dolin bądź pełnych lasów, gdzie znaleźć mogą wierzby i inne drzewa, które zapewnią im rezerwy tłuszczu przed zimą.

Rozmnażanie łosia

Kategorie: Leśne
Tagi: , ,

Rozmnażanie łosia Okres reprodukcyjny łosi zaczyna się najczęściej we wrześniu, a kończy się w drugiej połowie października. Łosie wówczas gromadzą się w liczne grupy, w których często pozostają aż do nadejścia wiosny – bowiem na obszarach północnych północnej półkuli zima nadchodzi szybko. Grupy te są często bardzo liczne – mogą liczyć nawet 30 osobników. Zaloty łosi są bardzo hałaśliwie. Samce przez cały czas bardzo głośno beczą, przechadzają się powoli niedaleko samic prezentując swoje wielkie ciało (w tym okresie mogą ważyć nawet 700 kilogramów) oraz rozłożyste poroże o bardzo ładnym, matowo-brązowym kolorze. Samce w czasie rui samic walczą bardzo często, zaś samice są wobec siebie niezwykle agresywnie. Podobnie jak samce, wydają różnorakie dźwięki, które mają przywabić samca. Łosie w jednym sezonie mają najczęściej jedynie jednego partnera, jednak już za rok go zmieniają, dlatego mówimy o ograniczonej monogamiczności w przypadku tych zwierząt. Samice, które jeszcze nigdy nie były kryte, mają bardzo niewielką płodność. Pierwsze krycie niezwykle rzadko owocuje ciążą. Po okresie reprodukcyjnym jedynie 50% wszystkich samic z danej grupy jest w ciąży. Pozostałe muszą czekać na następny rok.

« poprzednie