Wpisy z Maj, 2015

Rady dla tych, którzy wcześniej mieli psa

Kategorie: Koty
Tagi: , , ,

Rady dla tych, którzy wcześniej mieli psa Przede wszystkim nie wolno nam kota traktować tak, jak psa. Jeśli chodzi o podobieństwa obyczajów, to z kotem można się pobawić jakąś zabawka, być może o po jakimś czasie nawet nauczy się aportować i lubi drapanie za uchem, ale chyba to by było na tyle. Koty nie lubią wody, nie wskoczą do kałuży, ale nie zdziwmy się, kiedy na spacerze nasz ulubieniec nagle będzie się chciał napić tej wody. Poza tym koty uwielbiają pić wodę bieżącą np. prosto z fontanny czy rynny. Oczywiście kotów się nie kąpie, chyba, że posiadamy w domku zwierzaka, który od małego jest przyzwyczajony do wystaw, wówczas kąpiel jest niezbędna. Koty szybko nauczyć czystości. Wystarczy, że wiedzą, gdzie mają kuwetę i na pewno już w innym miejscu nie będą załatwiać swoich potrzeb. Nie zdziwmy się, kiedy po spacerze nasz kot nagle pobiegnie w kierunku kuwety, to po prostu normalne zachowanie. Nie zdziwmy się, kiedy kot upodoba sobie do leniuchowania balkon sąsiada, albo jakieś miejsce na klatce schodowej. Taka właśnie kocia natura, przeciwieństwo psa.

Wygląd łosia

Kategorie: Leśne
Tagi: , ,

Wygląd łosia Łoś to jeden z największych ssaków jakie zamieszkują północne lasy Ameryki Północnej i Eurazji – tajgę. Samca bardzo łatwo rozpoznać po bardzo rozłożystym porożu, znacznie innym od jeleniego. Okrywa włosowa łosi zmienia się w zależności od pory roku – może być ciemnobrązowa, szarobrązowa lub nawet rudobrązowa. Łosie mają charakterystyczny, nieco garbaty wygląd – mają bowiem bardzo wysokie łopatki, krótką szyję i opuszczoną głowę. Z łosiej głowy wyrasta bardzo długi pysk, po którym łatwo to zwierzę rozpoznać – zwłaszcza, że z żuchwy wyrasta długi fałd skórny, przypominający nieco brodę – może mieć nawet 30 centymetrów długości.Łosie mają ogromne poroże (choć rozmiar tegoż zależy jest od miejsca występowania – łosie wschodniosyberyjskie mają znacznie większe poroże aniżeli, na przykład, łosie mandżurskie), które może osiągać rozpiętość nawet 2 metrów. Poroże łosi charakteryzują bardzo grube, ale krótkie, pnie, które stopniowo rozrastają się w bardzo potężne „łopaty”, z których z kolei wyrastają liczne odnogi (nawet do 40). Łoś co roku gubi poroże i momentalnie zaczyna je odtwarzać. Od 8-10. roku życia poroże byków zaczyna się bardzo powoli uwsteczniać.

Kuweta dla kota

Kategorie: Koty
Tagi: , ,

Kuweta dla kota Kuwety można kupić w kształcie misek, wanienek, są również narożne. Łatwo więc dopasować do wnętrza każdego domu. Im większa kuweta tym dla kota lepiej, bowiem uwielbiają przestrzeń. Minimalne rozmiary kuwety to 40 x 50 cm. Najlepiej, aby kuweta była otwarta, gdyż w zamkniętej pozostają nieprzyjemne dla kota zapachy. Pamiętajmy, że kuwety podobnie jak legowiska nie możemy ustawić obok głośnych urządzeń. Nie można postawić również obok miski. Najlepiej, aby stała w spokojnym miejscu, z którego jest bezpieczna droga ucieczki. Kuwetę musimy sprzątać raz dziennie, a raz w tygodniu dokładnie umyć. Jednak nie należy używać mocno pachnących detergentów, bo kot takich zapachów nie lubi. Jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota niestety każdemu musimy kupić kuwetę, gdyż koty nie lubią korzystać z jednej toalety. Kuwetę najlepiej wysypać specjalnym żwirkiem pochłaniającym nieprzyjemne zapachy, ale nie może to być żwirek perfumowany. Koty lubią żwirek drobny, bo łatwo po nim spacerować, a dla nas jest o tyle wygodniejszy, że lepiej wchłania wilgoć. Jeśli mamy małego kotka musimy zacząć od wypełniania kuwety większym żwirkiem, gdyż maluchy lubią sobie od czasu do czasu podgryźć trochę żwirku. Używając grubszego unikniemy tego problemu.

Wodorosty

Kategorie: Wodorosty
Tagi: , ,

Wodorosty Wodorosty są niewątpliwie jednymi z najbardziej znanych glonów. Bardzo często określa się je w języku potocznym mianem morskiej trawy. Są to wodne rośliny, które odznaczają się między innymi tym, że ich ciała są miękkie. Pod pojęciem wodorostów rozumie się przeważnie duże glony takie jak chociażby ramienice, krasnorosty, brunatnice oraz watkowate. Niekiedy do wodorostów zaliczane są również i niektóre spośród zanurzonych roślin ze szczególnym wskazaniem na elodeidy, a ponadto nitkowate glony oraz rośliny zrostnicowate. Pamiętać również należy i o tym, że sama nazwa wodorosty nie jest nazwą oficjalną. Zazwyczaj stosuje się ją w odniesieniu do sztuki kulinarnej – są gatunki wodorostów uważane za jadalne. Świetnie wiedzą o tym chociażby Japończycy, którzy potrafią przyrządzać je na wiele sposobów. Największe kulinarne znaczenie posiada krasnorost o nazwie szkarłatnicy delikatnej – znany jako nori.

« poprzednie