Wpisy z Kwiecień, 2015

Sprzężnice

Kategorie: Wodorosty
Tagi: , ,

Sprzężnice Sprzężnice są jednymi z glonów. Określane są one również mianem zrostnic. Przynależą do gromady ramienic – nie wszyscy jednak naukowcy z taką ich systematyką się zgadzają. Ich klasyfikacja wzbudza bowiem bardzo wiele wątpliwości. Sprzężnice spośród pozostałych zielenic wyróżnia przede wszystkim sposób ich rozmnażania się. Dzieje się to poprzez koniugację. Sprzężnice posiadają postać jednej komórki, widoczne jest w nich wyraźne przewężenie. Jądra komórkowe zlokalizowane są zazwyczaj centralnie. U organizmów tych nie występują pływki. Sprzężnice żyją tylko w słodkich wodach, a ponadto również i na lądzie, jednakże musi to być bardzo wilgotny obszar. W chwili obecnej wyszczególnić można przeszło cztery tysiące gatunków tych organizmów. Najczęściej w ich obrębie występuje podział na dwie grupy. W obrębie tych grup – a są nimi Zygnematales oraz desmidie – wyszczególnić można jeszcze dodatkowo rodziny.

Łoś a człowiek

Kategorie: Poradnik
Tagi: , ,

Łoś a człowiek Łoś od zawsze był dla ludzi symbolem potęgi i siły – jest w końcu największym ssakiem, jaki zamieszkuje wielkie lasy iglaste, czyli tajgę. Przez wiele lat urządzano na niego liczne polowania – upolowanie tak grubego zwierza było dla myśliwego nielada honorem. Wielu kolekcjonerów chciało także zdobyć poroże tych zwierząt i dlatego je zabijało – choć mogli poczekać do czasu, aż łosie same je zrzucą, co dzieje się każdego roku. Takie traktowanie łosi, połączone z karczowaniem lasów, osuszaniem bagien, pracami na torfowiskach, sprawiło, że populacja łosi, przede wszystkim w Europie, uległa znacznemu obniżeniu. Ostatnimi czasy jednak łosie są już bardzo dobrze chronione – polowania na nie, jak jest między innymi w Polsce, są całkowicie zakazane. Łosie stosunkowo często padają ofiarą wypadków samochodowych, same stając się zabójcami – w Polsce taki proceder najbardziej nasilony jest na terenie dość silnie zurbanizowanego Kampinoskiego Parku Narodowego. Dlatego dla łosi, tak samo jak i dla jeleni, ludzie budują specjalne przejścia przez drogi, dzięki którym zwierzęta te unikną potrąceń, a ludzie – śmierci, bo zderzenie z 700 kilogramowym samcem bywa niezwykle groźne dla kierowcy i pasażerów samochodu.

Rozmnażanie łosia

Kategorie: Leśne
Tagi: , ,

Rozmnażanie łosia Okres reprodukcyjny łosi zaczyna się najczęściej we wrześniu, a kończy się w drugiej połowie października. Łosie wówczas gromadzą się w liczne grupy, w których często pozostają aż do nadejścia wiosny – bowiem na obszarach północnych północnej półkuli zima nadchodzi szybko. Grupy te są często bardzo liczne – mogą liczyć nawet 30 osobników. Zaloty łosi są bardzo hałaśliwie. Samce przez cały czas bardzo głośno beczą, przechadzają się powoli niedaleko samic prezentując swoje wielkie ciało (w tym okresie mogą ważyć nawet 700 kilogramów) oraz rozłożyste poroże o bardzo ładnym, matowo-brązowym kolorze. Samce w czasie rui samic walczą bardzo często, zaś samice są wobec siebie niezwykle agresywnie. Podobnie jak samce, wydają różnorakie dźwięki, które mają przywabić samca. Łosie w jednym sezonie mają najczęściej jedynie jednego partnera, jednak już za rok go zmieniają, dlatego mówimy o ograniczonej monogamiczności w przypadku tych zwierząt. Samice, które jeszcze nigdy nie były kryte, mają bardzo niewielką płodność. Pierwsze krycie niezwykle rzadko owocuje ciążą. Po okresie reprodukcyjnym jedynie 50% wszystkich samic z danej grupy jest w ciąży. Pozostałe muszą czekać na następny rok.

Kocie zabawki

Kategorie: Koty
Tagi: , ,

Kocie zabawki Bawiący się kociak to sama radość dla oczu obserwatora. Nagłe zwroty akcji: przyczajenia, ataki z ukrycia, podskoki, doskoki, odskoki, sprinty i gonitwa. Wszystko to bardzo miłe, o ile obiektem zabaw nie jest na przykład stopa obserwującego, która w kontakcie z kocimi pazurami i zębami nie zawsze potrafi godnie odegrać rolę ofiary. Dlatego ważne jest, aby zapewnić naszemu pupilowi różne zabawki, aby miał on w czym wybierać. Koty posiadają niespożyte pokłady energii, które bardzo często przekładają na zabawę. Jest to ich tak naprawdę jedyna rozrywka. Na naszym rynku dostępne są niezliczone ilości różnych kocich zabawek. Jedne same grają, drugie się poruszają, a inne imitują jakieś małe zwierzątko, na które nasz kot, każdego dnia ma ochotę zapolować. Najlepsze jednak są zabawki wykonane z miękkiego materiału – futerka, ponieważ wyzwalają w kotach instynkt łowiecki. Z kolei twarde typowe gryzaczki dbają o higienę zębów naszego kota. Popularne są również zabawki zawieszone na plastikowym kiju, którymi możemy wymachiwać w powietrzu – koty zazwyczaj szaleją na ich punkcie.

« poprzednie