Wpisy z Marzec, 2015

Ciekawostki

Kategorie: Poradnik
Tagi: , ,

Ciekawostki Łosie to świetni pływacy. W całym świecie zwierząt jeleniowatych od łosia lepiej pływa tylko karibu, czyli zwierzę, które zamieszkuje Kanadę i Alaskę. Łosie niejednokrotnie już widywano pływające na morzu między Szwecją a wyspami Alend, które leżą kilkanaście kilometrów od lądu. Jest to widok kuriozalny, kto bowiem spodziewałby się w morzu takiego zwierzęcia? Łosie muszą jednak przepływać przez cieśniny, kursować między wyspami a lądem, bowiem nieustannie przenoszą się z miejsca na miejsce poszukując pokarmu. Każdego roku łosie pokonują w tym celu setki kilometrów. Łosie to zwierzęta zimnolubne – bardzo niedobrze czują się gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Co prawda na terenach północnych nie jest tak często, jednak w dwóch letnich miesiącach temperatura powietrza sięga nawet 20, 20-kilku stopni. Wówczas łosie, by się nie przegrzać, zanurzają się w wodzie. Łosie zanurzają się w niej też po to, by uwolnić swe ciało od kleszczy oraz innych podobnych im pasożytów – nie mogą one przetrwać w wodzie zbyt długo. Ponadto łosiowi ciągle towarzyszą chmary komarów, więc każda minuta spędzona w wodzie bez ich towarzystwa jest dla łosia prawdziwą ulgą.

Pazury

Kategorie: Koty, Pielęgnacja
Tagi: , ,

Pazury Koty domowe spędzają większość swego czasu w domu, chodząc po miękkich dywanach. Właśnie, dlatego musimy kontrolować długość pazurów i w miarę potrzeby przycinać je. Koty, gdy mają za długie paznokcie zwyczajnie haczą nimi na przykład o dywan, a wtedy próbują je same stępić – niszcząc nam ulubioną kanapę. Najwięcej problemów stwarzają przednie pazury, ponieważ mają one tendencje do przerastania, a nie regulowane mogą zakrzywiać się i wrastać w poduszeczki łap, co jest bardzo bolesne i uciążliwe dla pupila. Jeżeli skracamy pazurki to po raz pierwszy najlepiej jest udać się do lekarza weterynarii, aby pokazał nam jak to się robi, aby nie zrobić zwierzakowi krzywdy. Później zabieg ten możemy już wykonywać sami, posługując się specjalnymi cążkami. Musimy uważać, aby nie uszkodzić miazgi twórczej pazura, ponieważ jest ona żywą tkanką, a jej uszkodzenie sprawia kotu okropny ból. Obcinamy każdy pazur osobno, wysuwając go z pochewki, tniemy do miejsca, w którym widać różową, łukowatą wygiętą część, a będziemy mieć pewność, że nie sprawimy zwierzakowi bólu.

Młode łosia

Kategorie: Leśne
Tagi: , , ,

Młode łosia Klępy, czyli samice łosi, by urodzić szukają odosobnionego, cichego miejsca w lesie albo w wysokich trawach na polanach lub wrzosowiskach. Młode samice rodzą zawsze tylko jedno młode – mnogie ciąże występują dopiero w wieku przynajmniej 5 lat. Młode łosie rodzą się wiosną lub latem – najwięcej z nich przychodzi na świat w połowie maja. Łosie są od razu całkiem spore – nie dość, że mogą ważyć nawet 6 kilogramów, to w kłębie mogą osiągać aż 90 centymetrów. Ich futro jest czerwonobrązowe i zupełnie jednolite, bez żadnej plamki, czym łosie różnią się od reszty jeleniowatych. Pierwsze dwa dni młode spędzają w ukryciu – ich umaszczenie nie chroni ich przed drapieżnikami, a są jeszcze zbyt małe i zbyt słabe, by swobodnie podróżować z klępą. Dopiero gdy nieco nabiorą sił i nauczą się dobrze chodzić, matka zabiera je w podróże. Klępa karmi swe młode przez około 5 miesięcy, w czasie których cały czas uczą się, oczywiście bardzo powoli i pod czujnym okiem matki, samodzielnie zdobywać pożywienie. Młode łosie przez długi czas przypominają karłowate konie – nie mają bowiem tak długiego pyska jak dorosłe, ani tak wystających łopatek.Samcom zaczyna rosnąć poroże już w pierwszym roku życia, choć początkowo jest, oczywiście, bardzo karłowate.

Dom musi być bezpieczny

Kategorie: Koty
Tagi: , ,

Dom musi być bezpieczny Otwierając okno lub balkon musimy pamiętać, że nasz pupil w pogoni np. za owadem może w każdej chwili wyskoczyć. Warto zatem zabezpieczyć mieszkanie siatkami bezpieczeństwa. Siatka musi być mocna i bezpieczna, tak aby nasz kot nie wyrwał w niej dziur. Warto wydać więcej pieniędzy, aby nasz kot był bezpieczny. W zależności od okien mamy do wyboru wiele rodzajów siatek. Są siatki metalowe, transparentne, moskitiery, a nawet plastikowe w różnych kolorach. Jak zapewne każdy się domyśla najbezpieczniejsze są siatki metalowe, przetrwają niejedną wichurę czy wspinaczkę naszego pupila. Siatki transparentne są jednak najmniej odporne na deszcze, wiatry czy zmienną temperaturę. Latem pod wpływem ciepła wyginają się, ale mają też zaletę, są niemal niewidoczne. Siatkę możemy przymocować na stałe lub wybrać taką, która będzie się otwierać wraz z otwarciem okna lub drzwi. Montaż jest bardzo łatwy, wystarczy kilka minut i nasz pupil będzie bezpieczny, a my będziemy ze spokojem otwierać okna. Jeśli potrzebujemy więcej siatek taniej będzie kupić nam rolkę, a następnie rozciąć dopasowując do wielkości okna. Bardziej wygodni mogą kupić gotowe siatki dostosowane do wielkości okna.

« poprzednie